Manufacturer of a wide range of products which include mpcb / cpcb pollution parameter display, mpcb digital display board manufacturers - cpcb compliant and p3 outdoor led video wall.
₹ 497000 / Piece Get Latest Price
| Size | 6x4 ft |
| Usage/Application | Outdoor |
| Pixel Pitch | 4 mm |
| Product Type | CPCB Pollution Prameter display |
| Display Color | Full Color |
| Shape | Rectangle |
| LED Technology | SMD |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Connectivity | USB, Wi-Fi, LAN |
| Features | High Brightness, Waterproof, Energy Efficient |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 397000 / Piece Get Latest Price
| Size | 6x4 ft |
| Usage/Application | Outdoor |
| Pixel Pitch | 6 mm |
| Product Type | CPCB Pollution parameter Display |
| Display Color | Full Color |
| Shape | Rectangle |
| LED Technology | SMD |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Connectivity | USB, LAN, Wi-Fi |
| Features | Waterproof, High Brightness, Energy Efficient |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5500 / sq ft Get Latest Price
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Viewing Distance | 3mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Refresh Rate | 3840 |
| Country of Origin | Made in India |
Description:
High-brightness, weatherproof outdoor LED video wall designed for advertising, branding, and digital signage applications. Delivers vivid visuals and smooth video playback even in direct sunlight.
Key Specifications:
Pixel Pitch: 3.0 mm
LED Type: SMD1921, 3-in-1 (1R1G1B)
Brightness: ≥6,000 cd/m²
Module Size: 192 × 192 mm or 320 × 160 mm
Resolution: 111,111 pixels/m²
Viewing Angle: H 160° / V 140°
Refresh Rate: ≥3,840 Hz
Protection Rating: IP65 (Front) / IP54 (Rear)
Operating Temp.: -20 °C to +60 °C
Power Consumption: Avg 350 W/m², Max 750 W/m²
Lifespan: ≥100,000 hours
Control System: Supports HDMI/DVI/LAN/Fibre input
Cabinet: Die-cast aluminium, front or rear serviceable
Vaibhav Dattatraya Sandbhor (Director)
Sathicorp India Private Limited
Rutuja Residency,Plot, No.1718 S.No.120, Flat, No.28/A Modern,Colony, Near Raja,Shivray, School, Paud Road,Kothrud, Pune, Pune - 411038, Maharashtra, India